O nás

Spolek je dobrovolným neziskovým svazkem občanů, v němž se domácí sládkové, uznávající řemeslnou výrobu piva, scházejí za účelem zdokonalení postupů a technologií domácího vaření piva, zasazují se o popularizaci této činnosti a poskytují teoretické i praktické rady začínajícím sládkům na spolkem pořádaných diskuzních fórech, klubových setkáních apod.

Zasadili jsme se také o vytvoření degustační soutěže a setkání domovarníků pořádané v Plzni s napojením na „Ligu českého ležáku”. Termín prvního ročníku padnul na 13. 5. 2023 a podrobnosti naleznete v sekci „Plzeňský Mazák“.

Pořádáme pravidelná degustační setkání, organizují se cesty na zajímavá místa (festivaly spojené s pivem), návštěvy zajímavých pivovarů, vyjednávají se různé výhody u spřátelených organizací pro členy spolku, budeme pořádat pravidelné setkávání v rámci degustačního tréningu různých pivních vad a spoustu dalšího.

Pořádáme každoroční domovarnický pivní adventní kalendář (PAKO) , kdy na téměř každý prosincový den připadne jiný pivní vzorek k degustaci, vzájemně si pak sdílíme postřehy k danému vzorku“  viz v naší fotogalerii.

Pár slov z historie:

Domovarnický spolek nevzniknul v Plzni poprvé. Již v roce 1839 tu vzniknul také spolek, jen v té době to byl spolek právovárečníků – v té době se právo várečné získávalo od vrchnosti vždy pro každý objekt zvlášť, který se rozhodl s cca 250 členy něco udělat s nevyhovující kvalitou doma vařených piv. Díky tomuto sdružení ve finále vzniknul tehdy první měšťanský pivovar Plzeňský Prazdroj – v současné době po celém světě známý jako Pilsner Urquell – kde se 5. 10. 1842 uvařila historicky první várka spodně kvašeného ležáku Plzeňského typu. Tak uvidíme, jaký osud čeká náš spolek 😉