cropped-20220623_2041280-1-scaled-1.jpg
DSC_2943
DSC_2567bw
402156625_24590077287243284_8218879077284783991_n
previous arrow
next arrow

Na téma kyslik (O2) – oxidace

V poslední době jsem vyhlásil boj oxidaci piva při stáčení a případné další manipulaci s pivem ( i z plastových kvasnych nádob netlakovych i z tlakových ckt) . Prvotně hlavně díky NEIPA, které jsou na oxidaci extremě nachylne, ale sledováním i jiných piv jsem tam dřív nebo později často cítil byť jemnou oxidaci, která přišla klidně až po několika týdnech po stoceni do kyvet/sudu na ležících na pár stupnich. Nedávno jsem zavedl nulovou toleranci O2 u všech piv a to tak, že každou kyvetu/sud předem naplním po sanitaci vodou, kterou pak vytlačím CO2 tlakem.Cena vody je zanedbatelná vůči surovinam v pivu Tím mám jistotu, že tam opravdu nezbyde ani Ň. Proplachuji i vedení. Výsledky jsou opravdu zásadní. Dnes jsem si vyzkoušel po dlouhé době, že to jde stočit bez O2 i z klasické plastové netlakove nádoby 32l, kde jsem měl nějakou dobu na kvašení kyselace s ovocem.Jen jsem před kyvetu upustil, zbylym tlakem proplachl i vedení až k ventilu a začal stačet samospadem. Kdyby mi tam nahoře neplavala vrstva ovoce tak horní dirkou na bublak pouštím mírným proudem CO2, aby ani tudy nešel O2.Takze opět nikde ani Ň 😉 Přikládám pár fotek a videi.. Pivu ZDAR a kyslíku zmar 😜😉😂🍻 Kdyby někdo něco chtěl doplnit tak pište do komentářů, rád odpovím.

Na téma stáčení lahví protitlakem

Dnešní stáčení lahví na plzeňský pivní adventní kalendář (PAKO2023) mě přimělo v tomuto příspěvku. Natočil a nafotil jsem jak to dělám já při mém nejlepší, vědomí a svědomí. Byla by totiž hrozná škoda si pokazit pivo v té této finální fázi jeho cestou vaším domácím pivovárkem.

Já používám protitlakovou stáčečku od Honzi Kuruce . tzv. Kurucovka. Je to velký pomocník pro kvalitní stáčení. Veškerá vedení si nejprve vysanituji vydezinfikuji – jak pivní tak plynové. To samé provedu s lahvemi, končím bezoplachovou chemií. Na co určitě nezapomeňte co se sanitace a dezinfekce týká je odkapávač, i tam není ideální prostředí na to, aby se tam něco v době odstávky nepomnožilo. Vydezinfikuji víčka a může se začít 😊 Toto vše mi zabere cca 30min.

Narazím kyvetu/keg, zdvojené CO2 vedení nastavím regulátorem na 1,5bar, profouknu a odtočím cca půl piva pryč. Pomocí CO2 profouknu stáčecí cestu, abych tam neměl zbytky pěny a nasadím řádně odkapanou láhev a pořádně vypláchnu CO2– viz video. Zde jsem stáčel ležák, tak lehce na několikrát profouknu, 1x úplně vypustím, znovu napustím CO2, lehce odeberu tlak z lahve a pustím pivo. Pakliže stáčím něco studeně chmeleného tak úplně upuštění tlaku z lahve udělám 3x. Během stáčení lahve si umyji ruku v bezoplachovce a připravím víčko na magnet v mé víčkovačce (byla by škoda to pokazit kontaminací víčka).

Jak je lahev plná, upustím tlak, vyndám lahev ale ještě ji před koncem doplním a rozpěním tak, abych v zápětí víčkoval do „kopce“ pěny, aby mi tam nezbyl opravdu žádný O2 (jak již víte, nemám ho rád 😊 ) No a tak pořád dokola, při takovéto přípravě plním cca 1lahev za minutu a nebo za 1min a 10s při stáčená něčeho studeně chmeleného (díky delšímu výplachu CO2) . Vše by mělo být přehledně vidět na videu.

Třeba Vám to někomu pomůže vylepšit vaše domácí stáčení piva.

Tak užívejte advent! My tu jdeme v Božkově přeskládat PAKO 2023 (Pivní Adventní kalendář) a trochu tu něco přechutnat!

Na téma nealko VOL2

Už je tomu nějaký ten pátek, kdy jsem tu řešil mé zkušenosti s kvasnicemi LA-01 (Fermentis) na výrobu nealko/nízko alko piva. (je hrozné, že už to budou skoro 2 roky…odkaz přikládám níže )

Tentokrát jsem chtěl vyzkoušet a porovnat novější nevlastní sestřičky od Lallemand LoNa. Princip je podobný, Maltóza, která má 2 molekuly glukózy, je pro tyto kvasnice již příliš „složitá“ a tudíž jsou prokvašeny jen ty nejjednodušší cukry (sacharóza, fruktóza a glukóza) = málo alkoholu (záleží i dle rmutování). LA-01 má doporučené teploty v rozsahu 15-25°C a běžné prokvašení 12-16% co mám vyzkoušené dle rmutování, LoNa uvádí 16-20% a po první várce si mi to sedlo na 17% (zároveň uvádí, že při vyšší teplotě rmutování může být nižší, tzn. z principu by prokvašení mělo vycházet stejně u obou variant kvasnic..jelikož principy jsou stejné. Doporučená teplota kvašení je u LoNa 20-25°c a slibují neutrální profil.

Jelikož jsem nečekaně zjistil, že nemám ovesné vločky tak jsem to všechno úplně překopal a v rámci sladů jsem použil hlavně Best Malz Clear Choice Malt, Pšeničný a Ovesný slad a na barvu lehce melanoidu. Cílil jsem na 10 Plato.

Chmel tentokráte z české produkce, na hořkost Harmonii a na aroma (konec chmelovaru a mohutný whirpool) Saaz Briliant, Saaz Shine, Mimosa, a Cryo ŽPČ , to samé jsem pak zopakoval na studené chmelení. Teplotu kvašení jsem dal na 21°c , prokvašeno bylo za necelých 20hod (95% již po 12 hod) . Po 12 hod jsem dal výrazný DH, nyní jsem před odrážením chmelu, dám vědět jak do celé dopadlo po chuťové stránce, zatím se to jeví opravdu velice neutrálně a jemnými tóny českých chmelů, ale chce to nechat uležet 😊

EDIT:samozřejmě vše 2x vysanitovane, vydezinfikovane, nakonec bezoplach (kys. peroctova), prostě je potřeba ničemu nedat šanci aby nám to nechtěně paralelně neprokvasilo i tu maltòzu… 😉🍻🤣

odkaz na první příspěvek ohledně zkušeností s LA-01: https://www.plzenskydomovarnik.cz/2024/04/04/na-tema-nealko-pivo/

Na téma sanitace all-in-one hrnců od Brewtools

Ten kdo má tento typ varny různé velikosti tak tohle je ideální způsob jak ji vysanitovat po vaření bez potřeby se tomu extra věnovat jak samotný hrnec tak i kyvety/kegy. Rotační hlavice od Incomu, přechodka na závit od Brewtools (resp domovarnik.cz nebo se dá různě poshánět popř vyrobit), 8l rozdělaneho sanitačního roztoku a je hotovo. Navíc si tímto způsobem můžete vysanitovat kyvety/kegy tím že je na to nasadíte do hrnce vzhůru nohama (obě velikosti jsou možné dle délky nastavce).Tak třeba to někomu ušetří práci. Funguje to parádně. Krásný víkend!

Na téma chemická úprava vody

Byť už jsem to měl v plánu asi 2 roky, stále jsem se nemohl rozhoupat na to vlítnout 🙂 Stalo se tak symbolicky na velikonoční Velký pátek. A opravdu to pro mě Velký pátek byl, jelikož jsem prolomil ledy a opravdu jsem si předem upravil vodu s ohledem na American Pale ALE, který jsem chtěl uvařit.Tzn. voda významně ve prospěch siranů vůči chloridum (250:100) Začalo to tím, že jsem si zjistil rozbor městské vody co mi teče z kohoutku a pak vše zadal do aplikace Brewfather (možnosti se nabízí vice), nastavil chtěný profil dle APA a pak už jen navážil potřebné množství chemických „preparátů“ 😃 Aplikace dopocitabvse potřebné, aby byla voda stále vyvážená po všech směrech. Ty jsem komplet nakoupil ve Fichema a jelikož jsem nevěděl v tu chvíli kolik toho bude potřeba tak jsem nakoupil po 3kg (nic draheho). no teď už vím že toto množství stačí pro celý život několika domovarniku 🤣🤣🤣 (viz foto kde v kelímku je vidět množství na 1 várku 60l 😄😶) . No a teď už k výsledku…musím říci, že je to neskutečně znát. Tak dobrou APA jsem doma ještě neuvařil. Nádherný vyvážený výraz chmele, parádní, ale neulpivajici hořkost, ale přesto akorát výrazná. Už i čirost mladiny po výrazném whirpoolu byla nestandardní (viz foto).DH pak bylo 4g/l Minulý týden jsem měl možnost poslechnout si úžasnou přednášku na Litomyšlský korbel 2023 na téma úprava vody od Pavel Palouš , kde jsem se zpětně dozvěděl jak moc je úprava důležitá a hned v týdnu jsem mohl už ochutnat první vzorek během ležení a vše mohu jen potvrdit, opravdu to stojí za to! Výraz chmele prostě nemá chybu a těžko to lépe popsat – už teď mi zase tečou sliny jen to píšu…😅 Tak neotálejte a hurá do to! Dej Bůh Štěstí!

Na téma Černé pivo

Již dlouho jsem nevařil černé pivo (žádnou variantu) a tak jsem na tom poslední 2 týdny trochu zamakal. Nejprve černý ležák 13° a tento víkend Imperial Stout 25°. Jak už to tak u svrchnaku bývá, tak se obě piva dohnali a na CC šli ve stejný okamžik, byť ležák byl vařený o týden dřív 😆 Černý slad přidávám vždy až do odrmutovací teploty, aby se mi tam nepropsala hořká spálenost a kyselost těchto sladů. Pohrál jsem si s černými slady ze série Black Swaen a v případě Soutu ještě karamelove slady ze série Gold Swaen od holandské sladovny The Swaen, se kterou mám v těchto sladech jen ty nejlepší zkušenosti (beru z BO PIVO ).Je tam celkem asi 11 nebo 12 druhů sladu, take special X od Bestmalz ( od @Beerex ) Prvně jsem vařil takto silný stout, ale vše se povedlo dle plánu a tak nějak s ním v plné formě počítám až na letošní vánoce, odkvasil jsem kvasnicemi Lalemand Winsdor, které mají střední prokvašení a jsou anglického typu..To já rád 😜 Chtěl jsem aby to pivo bylo na tu příští zimu trochu „kousavejsi“. Mají také dobrou odolnost alkoholu. Dnes jsem prvně po schlazení ochutnal černý ležák a jeví se velice dobře na to ze je ještě úplně surový. Ten kvasil tekutým kvasnicemi z Protivína, kmen H. No nezbývá než si na lezak do jeho plne formy taky ještě počkat a určitě se s těmito „čerňáky“ vypravim na nějakou tu soutěž 😉😎🍻 Přeji hodně úspěchů (nejen) ve tmavých pivech! Níže pár fotek v průběhu času z těchto varek…🍻

Na téma med do piva

Před vánocemi často zmiňované téma. Několik let se na to chystám, 2 roky po sobě už jsem měl med do várky připravený a nikdy jsem ho tam nakonec nedal. Nebyl jsem 100% přesvědčený, že to tam vlastně chci dát. Letos jsem to zlomil a po pročtení různých prizpěvků jsem se rozhodl že to prostě musím zkusit a udělat si na to vlastní názor 🤓 Přizpůsobil jsem tomu hodně i výběr sladů, aby se mi to s medem trochu propojovalo. Barvu jsem si spočítal na EBC18 a kromě velkého podílu vídeňského sladu a trochy melanoidniho a mnichova jsem také přidal 5% Black Swaen Honey Biscuit (dekuji za trpělivé zaslání mnoha vzorků od teto holandské sladovny BO PIVO , bral jsem na zkoušku téměř všechny varianty po pár kikech a musel to být hrozný opruz to nabalit 😇😃), který svým popisem naprosto odpovídal mým představám. Med jsem se rozhodl dát až do whirpoolu do 80st a cca v množství 8% vůči sladům. Po zchlazeni, v chuti med nebyl nijak zásadně znát, ale jak jsem spílal, tak šla ven z tanku nádherná medová vůně propojena s vůní mladiny. Zakvaseno lezackymi kvasnicemi yf-301 od Yeast flow. No tak jsem na to opravdu zvědav, jak to s tím medem nakonec dopadne. Vyšla mi finálně čistá 14° což na vánoční čas vidím jako příjemné spestření 😜 A jak to s medem mate vy?

Med do piva – a jak to dopadlo?

Vánoční Vídeňský Meďák 🍺 Musím říci, že jsem přes veškeré obavy s výsledkem velice spokojený. Pilo se přes celé vánoce a pije se dál 😂😝🌲 Myslím, ze díky přidanému sladu Black Swaen Honey Biscuit 5,5% tam zůstala lehká a sladkost v těle spojená s příjemným dozvukem medu a počítaná hořkost IBU 36 se ukázala jako příjemný a akuratni kontrast. Je to hrozně moc pitelné, jen si člověk musí pamatovat, že je to 14° 😝 Opravdu mě to moc překvapilo, med je tam opravdu jen lehce na pozadí (to co po prokvaseni zbylo) a rozhodně nepřekáží! Myslím, že si to na domácí pípě najde místo nejen na vánoce 😏 Příště vyzkouším rozdíl, při použití světlého medu, díky komentářům jsem se tomu trochu povenoval a nikdy jsem netušil, jak moc velké rozdíly v medu jsou! Pro ty co nečetli předchozí info tak přikládám níže odkaz spolu s fotkou průběhu kvašení a vlastního piva. Mějte pohodové lednové varky 👍👉🍻

Na téma startér – a proč vlastně startér?

No za mě je to hlavně o tom, že si vytvořím téměř dokonalou startovací dávku odpovídající mé potřebě velikosti várky. Jen mimochodem je to i při dnešní ceně kvasnic i jistá forma ušetření, ale to není ten hlavní důvod, to už je jen příjemné pozadí. A nejen že máme dostatečné a správné množství kvasnic, ale získáme tím tzv. jedničky (tzn. jednou otočené kvasnice) (0. jsou v pytlíku), které mají daleko lepší formu, vitalitu, rychlost, kratší LAG fázi a mimochodem tím eliminujeme případnou již horší formu sušených kvasnic v pytlíku. Prostě samá pozitiva a sociální jistoty 🥳🍻

A co k tomu potřebujeme? Magnetickou míchačku ideálně s teplotním čidle a dohřevem k udržování potřebné teploty (nebo místnost, kde se teplota blíží té ideální pro kvašení startéru) + magnetickou střelku, Erlenmayerovu baňku (tzv. Erlenku) potřebné velikosti dle objemu vašich várek, maltózu (sladový výtažek), jeden pytlík kvasnic (pro větší várky se pak dostáváme do většího množství) , hrnec, něco na rozmíchávání, vodu a hořák. A hlavně!!! Dokonalou čistotu, sanitaci a dezinfekci všeho, co se startérem přijde do styku…jinak si vychováte úplně jiné „národnosti“ kvasnic 😃

Nebudu tu řešit jaké množství maltózy, vody apod., to vše najdete např v kalkulačce na homebrewmap.com. Jen zmíním, že dle toho co kvasím (plánované OG) a kolik toho kvasím (cca 40-80l) tak mně postačí Erlenka 5l , na jeden startér mi postačí 1 pytlík kvasnic a cca 350-550g maltózy a do 3,5l vody.

Je to jedna z prací, kdy se uchyluji do kuchyně, jelikož dole ve sklepě nemám malý hořák na plyn. Jelikož už mám za sebou opravdu nespočet startérů, vyhýbám se mnoha prvotním přešlapům, se kterými se s vámi chci podělit. Ten kdo startér již dělá, tak samozřejmě ví, ale kdo ještě ne tak se třeba rád přiučí 😉

Začnu tím, že si dám do rychlovarné konvice ohřát co nejvíce vody se do ní vejde. Cca 1,5l vody dám ohřát do velkého otevřeného hrnce s velkou rezervou. Když už má voda přes 50st odhadem, tak v ní rozmíchám vhodným míchadlem maltózu….při nevhodném míchadle se hodně lepí, zhrudkovatí a trvá déle než se rozpustí. A proč to vlastně nerozdělám rovnou do Erlenky? No při varu to velice rádo prvotně vzkypí a pak máte parádní sopečnou činnost, která chvíli nejde zastavit (mnohokrát jsem po svém působení musel uklízet půlku kuchyně 😊 ) Takže proto v hrnci, provařím 10min a pak přes trychtýř nebo přes odměrku se zobáčkem přeliju do erlenky, kterou dám také na hořák. Do erlenky pak doleju vodu z rychlovarné konvice do přesně požadovaného objemu starteru. Provařím opatrně a pomalu cca dalších 10min, vše se tak v erlence dobře vysterilizuje. Po celou dobu už v ním mám magnetickou střelku…a proč? Nejen kvůli sterilizaci, to bych jin tam mohl fouknout až při varu, ale mnozí už jistě tuší…. Ano, dlaší sopečná činnost je tím zažehnána, to byste něvěřili co to udělá, když to tam hodíte dodatečně 😃

Po převaření vypnu hořák…ono to ještě cca minutu vaří a zatím si připravím staniol, který buď vypálím nad plamenem hořáku a nebo vypeču v troubě….pozor, ne dlouho nad plamenem…rád hoří 😉 Zavřu tím erlenku a dám chladit do dřezu plného vody (erlenka tyto teplotní přechody v pohodě zvládá). Cca po 30min je vychlazeno – chceme něco mezi 20-27st pro ty co mají ohřev a 27st pro ty co ne). Opatrně nasypu kvasnice (otevírám „desprejovanými“ nůžkami – ano i zde může číhat kontaminace), lehkým pohybem erlenky rozhodím po celé hladině a nechám 15-20min rehydratovat. Po té vložím vysanitované, vydezinfikované a „desprejované“ pouzdro na teplotní čidlo se sondou , pečivě opět obalím řádně vypáleným staniolem, nastavím 27st (idelani teplota pro množení kvasnic) a začínám míchat magnetkou. Postupně přidávám 5min a ve finále se ustálím někde cca na 1500otáčkách. Takto nechám kvasit startér ideálně 48hodin (někdy stačí i 36) a v den várky dám celou erlenku do 2st (spodek lednice), kde během dne kvasinky krásně sednou dolů. Jak mám připravenou mladinu tak vyndám, vyleju opatrně zbylou tekutinu, naleju trochu zchlazené mladiny, pořádně protřepu (tím i provzdušním) a zakvasím. Kvasnice začínají pracovat prakticky okamžitě.

To je asi tak vše, co jsem vám chtěl na toto téma říci, pakliže jsem něco opomněl, doptejte v komentářích pod, jako vždy rád odpovím, pokud budu vědět! Přikládám fotky a krátká videa pro lepší představu 😎 Tak dej Bůh Štěstí!

Na téma nealko pivo

Cca 90ti z vás jsem v posledních 2 dnech zaslal na vyzkoušení kvasinky na nealkoholické/nízkoalkoholické pivo od Fermentis LA-01 (jako byl to mazec… ). Pro domácí vaření je svým způsobem jedno, jestli má výsledné pivo 0,5 nebo 0,9 % alkoholu, jednoduše si dáš 1-3 a můžeš jet kam chceš 😊

Spousta z Vás se mnou v chatu řešila co od toho čekat, jak se k tomu chovat popř. z čeho to vařit. A proto tento příspěvek, do kterého chci sepsat své zkušenosti z cca 7 várek nealka a nějaké doporučení, které není nutné brát jako dogma…prostě tak to vidím já 😉

Je příjemné si doma natočit něco dobrého i v případě, kdy vím, že musím za chvíli řídit, nebo přijede návštěva autem, těch důvodů proč si dát dobré nealko je prostě spousta.

Proto jsem to také cca před 2 lety prvně zkusil. Obecně jsem vařil várky mezi 8 – 12 plato, kde jsem docílil právě mezi cca 0,5 – 0,9 % alkoholu. Kvasnice LA-01, prokvasí jen ty nejjednodušší cukry (glukózu, fruktózu a sacharózu) a zbytek tam zbyde, je potřeba být tedy při vaření – hlavně již ve studené fázi – velice opatrný na jakoukoli kontaminaci.

Běžně kvasím při 17-18 stupních (teplota mladiny – dávám cca 15g/20l) , což se mi dlouhodobě osvědčilo. Kvasnice sypu většinou přímo na hladinu do plné kvasné nádoby (zákvasná teplota je 20st a pak hned klesám níž). Konec kvašení je běžně do 24hodin, výjimečně to trvá o pár hodin déle. Celkové prokvašení je kolem 10% dle rmutovacího schématu.

Pak hned pivo schladím, udělám CC a teprve v tuto chvíli studeně chmelím, když jsem to udělal dříve při 3. várce již při 18st a pak neměl 3 dny čas se tomu věnovat, tak už mi to chytlo paralelní následné kvašení něčím, co jsem tam buď přidal s chmelem a nebo to tam už prostě bylo z várky. Pak už to s nealkem nemá nic společného 😊 a ani chuť se úplně nemusí povést 😉 Prostě to pivo nemá alkohol na to aby se bránilo. Takže od té doby jen opravdu studené chmelení na 5 dnů a pak stáčím, po dalším týdnu už piju.

Co se týká sycení, nedoporučuji dextrozu, chtě-nechtě to pak musí být delší dobu na vyšší teplotě a je to prostě risk, tzn nucené sycení a nebo kvašení pod tlakem, ale díky rychlosti kvašení si to musíte pak hodně ohlídat 😉 ale je to jen doporučení…

Co se týká surovin… Spíše pracuji s voňavými chmely, tzn. styl IPA (ALE), ale zkoušel jsem již i single HOP Blues (český chmel) a také to nebylo špatné. Jestli je to spíše typově ležák nebo ALE ovlivníte právě chmelem. Já většinou vařím „mulťák“, jak mu říkám a při něm používám třeba 6 druhů chmelů, které se chuťově navzájem příjemně doplňují a vytvoří to parádní komplexní chuť, když spoustu lidí na první dobrou nepozná, že se jedná o nealko. Ale určitě nebude špatně ani nějaký dobrý SH. IBU počítám na 30-48 dle toho zda vařím 8 až 12…díky zbytkovému cukru je dobré to akurátně vyvážit hořkostí…pak je to paráda, ale každému dle jeho chuti a zkušeností.

Slad používám většinou světlý PaleAle (cca 75%), Carapils 5% , Ovesné vločky 5% – přidají parádní hutnost, Ovesný slad 5% – stejně jak vločky a mám vyzkoušeno, že si s ním pivo zachová parádní HAZY styl. Pak už jen trochu něčeho na korekci barvy (posledně jsem dal 8% melanoid light) a nic nebrání tomu si to upravit dle svého uvážení.

Slíbil jsem, že se podělím o své zkušenosti, tak tady jsou 😊 Budu rád za ty vaše na oplátku… Pivo mám celou dobu v keezeru a průběžně čepuju…když někdy není „nealko sezona“ tak tu vůbec nevadí, v chladu mi vydrželo i 6 měsíců a i poslední bylo parádní, jen už ne tolik voňavé.

Jestli jsem na něco zapomněl, tak doplníme v diskuzi. Přeji hodně štěstí při vaření nealko stylu a jsem rád, že jsem mohl podpořit tolik domácích sládků v tomto krásném koníčku a to díky kvasnicím, které daroval pivovar PROUD.